رزماری و درمان ریزش مو

/رزماری و درمان ریزش مو
رزماری و درمان ریزش مو ۱۳۹۶/۱۱/۲۱ ۱۳:۴۵:۱۶

رزماری

شامپو ۹گیاه آرکاتان حاوی رزماری می باشد که روغن رزماری و یا عصاره آن یکی از ساده ترین و مفید ترین محلول های طبیعی است که می توان از آن برای درمان ریزش مو و همچنین برای تقویت موها
استفاده نمود. درمان ریزش مو با روغن رزماری یکی از متداول ترین شیوه درمانی ریزش مو است.

در بسیاری از محلول هایی که توسط لابراتوارهای مختلف جهت درمان ریزش مو تولید می شوند نام رزماری و یا روغن رزماری به چشم می خورد.

رزماری برای مو
rosemary-oil-for-baldness روغن رزماری
rosemary-oil-for-baldness روغن رزماری

خواص و تاثیر رزماری بر موها :
تحقیقی بر روی ۱۰۰ مرد که دچار ریزش مو از نوع آندروژنیک بوده اند صورت گرفت. در این تحقیق ۵۰ نفر از مردان تحت درمان با ماینوکسیدیل ۲ درصد که یک محلول شیمیایی ساختگی است قرار گرفتند و ۵۰ مرد دیگر از روغن رزماری برای جلوگیری از ریزش موها استفاده نمودند. بعد از مدتی در دو مرحله زمانی مختلف با دستگاه آنالیز مو که برای بررسی تراکم موها مورد استفاده قرار می گیرد تعداد موهای مردان هر دو گروه شمارش گردید:

بعد از ماه ۳ ماه هیچ تغییر محسوسی در تراکم موهای هیچ گروه مشاهده نشد.

اما بعد از ۶ ماه محققان تغییر قابل توجهی در تراکم موهای مردان هر دو گروه مشاهد نمودند.

این تحقیق نشان می دهد روغن طبیعی رزماری همانند ماینوکسیدیل برای رویش مجدد موها اثر بخش می باشد و البته با عوارض جانبی کمتر.

برخی از مردان مصرف کننده ماینوکسیدیل در گروه اول دچار مشکلاتی از قبیل خارش سر ، التهاب ، سردرد و شوره سر شدند. البته برخی مردان مصرف کننده روغن رزماری خارش سر را نیز تجربه کردند.

اگر شما دارای پوست حساسی می باشید ممکن است با مصرف روغن رزماری نیز عوارضی را تجربه کنید و البته می توانید برای کاهش این مشکلات روغن رزماری را با سایر روغن ها از قبیل روغن جوجوبا ، کرچک و نارگیل ترکیب کنید.

این گزارش در مجله Health and Natural World در آمریکا به چاپ رسیده است.

مکانیزم عمل روغن رزماری در کاهش ریزش موها و رویش مجدد آن ها چگونه است؟
۱٫ کاهش اثر مخرب هورمون دی هیدروتستسترون (DHT) بر ریشه موها : با افزایش سن تبدیل هورمون تستسترون به دی هیدروتستسترون در بدن مردان افزایش می یابد که عاملی مهم در ریزش موها می باشد که به آن ریزش موی مردانه (Male Pattern Baldness) گفته می شود.

برخی تحقیقات نشان می دهند استعمال روغن رزماری و جذب آن توسط پوست سر و ریشه موها باعث کاهش اثر مخرب هورمون DHT تا ۴۸ ساعت بر ریشه موها می شود از اینرو استعمال روغن رزماری یکروز درمیان برای مردانی که علت ریزش موهایشان هورمون DHT است می تواند مفید واقع شود.

در قیاس با محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید ظاهرا رزماری انتخاب بهتری برای درمان ریزش مو آندروژنیک می باشد.

۲٫ افزایش خون رسانی به ریشه موها : روغن رزماری باعث افزایش خون رسانی به ریشه موها می گردد به همین جهت احتمالا بعد از استعمال آن، در پوست سر خود کمی احساس گرما خواهید کرد. این مکانیزم باعث افزایش اکسیژن رسانی و تغذیه بهتر ریشه موها می گردد و کمک به تبدیل موهای نازک و کرکی به موهای ضخیم می نماید.

۳٫ روغن رزماری حاوی امگا ۶ ، انواع آنتی اکسیدان و سایر مواد مغذی است که برای سلامت پوست و موها مفید می باشند.

۴٫ رزماری دارای خاصیت ضد قارچ و باکتری است و برای کسانی که دچار شوره سر و یا قارچ های پوستی می باشند بسیار مفید است.

دسته بندی مطالب

  • هیچ دسته‌ای پیدا نشد